Maxim nu profită de şansele oferite: a ratat un penalty în Cupa Germaniei

016 декабря 2015

Maxim nu profită de şansele oferite: **a ratat un penalty** în Cupa Germaniei

Alexadru Maxim nu profită de puţinele şanse care îi sunt oferite de antrenorul Jurgen Kramny, în acest sezon. Internaţionalul român a ratat un penalty în meciul lui VfB Stuttgart din optimile Cupei Germaniei, cu Eintracht Braunschweig.

În minutul 36, când scorul era deja 1-1, după golurile marcate de Baffo şi Niedermeier, şvabii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după duelul dintre Decarli şi Werner.

Alexandru Maxim a executat slab şi i-a permis portarului Gikiewicz să respingă. De altfel, acesta a fost înlocuit în repriza a doua, în minutul 66, cu Tashchy.

După această ratare, fostul jucător al Pandurilor a rămas cu două goluri marcate în acest sezon, în cele 13 meciuri adunate în toate compotiţiile. Românul şi-a trecut în cont şi un assist.