Cojocaru, îngerul păzitor al Stelei! Două intervenții salvatoare în prima repriză cu Dortmund

Valentin Cojocaru (19 ani) a fost portarul Stelei în prima repriză a confruntării cu Borusia Dortmund.

Tânărul goalkeeper a avut o prestație excelentă la duelul de debut din 2015. Cu toate că a avut în față o adversară de calibru, Cojocaru nu s-a lăsat deloc intimidat și a închis poarta!

Mai întâi, în minutul 21, portarul Stelei i-a făcut față noului transfer al Borussiei, Kampl. Fostul jucător al lui Salzburg a pătruns pe partea dreaptă, a intrat în careu și a tras puternic la colțul scurt. Cojocaru a fost la post și a respins în corner cu un reflex bun.

În finalul reprizei, în minutul 42, goalkeeper-ul Stelei a salvat din nou situația. Ciro Immobile a scăpat singur cu Valentin Cojocaru, care i-a apărat șutul trimis pe jos și a trimis din nou în corner.

Cojocaru a bifat 7 partide pentru Steaua în prima parte a sezonului - toate au reprezentat victorii pentru trupa roș-albastră, iar în aceste confruntări campioana a primit un singur gol, cu Rapid, în Cupa Ligii (2-1). Pentru giuleșteni a punctat Selagea, iar victoria a fost adusă de "dubla" lui Keșeru.