Ghinion pentru Simona Halep. Tenismena a fost eliminată din sferturile competiţiei Indian Wells

Simona Halep a fost eliminată de la Indian Wells. Românca a pierdut cu 4-6, 3-6 partida din sferturile competiţiei cu Serena Williams.

Liderul clasamentului mondial a obţinut a şaptea victorie din cele opt meciuri directe cu Halep.

Simona Halep nu şi-a apărat titlul cucerit la Indian Wells anul trecut. Tenismena din România a fost eliminată în sferturile competiției de americanca Serena Williams.

Liderul mondial a obţinut victoria cu scorul de 6-4, 6-3. Halep a început bine meciul şi a condus cu 2-1, reuşind un break, însă apoi a cedat iniţiativa.

Calificarea în sferturi la Indian Wells îi va aduce Simonei Halep un premiu de peste 128 de mii de dolari şi 215 puncte WTA. Ea va rămâne pe locul 5 în clasamentul mondial.

Petra Kvitova, care o putea întrece în clasament, a pierdut cu 2-6, 6-7 faţa polonezei Agnieszka Radwanska.

În semifinale turneului de la Indian Wells Radwanska o va întâlni pe Serena Williams.