CSM Ploiești - HCM Baia Mare 22-31. Al 10-lea succes consecutiv pentru campioană

**CSM Ploiești - HCM Baia Mare 22-31.** Al 10-lea succes consecutiv pentru campioană

Campioana la handbal feminin, HCM Baia Mare, a învins duminică, în deplasare, formaţia CSM Ploieşti, cu scorul de 22-31, în ultimul meci din etapa a 15-a a Ligii Naţionale.

HCM Baia Mare continuă seria victoriilor din Liga Naţională. Handbalistele antrenate de Tone Tiselj au ajuns la al zecelea succes consecutiv în campionat după 33-21 pe terenul lui CSM Ploieşti.

Cu Abbingh, Buceschi şi Herrem în mare formă, maramureşencele s-au distanţat încă din start. HCM a avut şi şapte goluri avans, 11-4, în prima repriză, iar la pauză a fost 15-10 pentru campioana României.

Jucătoarele oaspete au dominat categoric partida şi la reluare. Ucraineanca Alla Sheiko, cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu cinci goluri, nu a putut evita înfrângerea echipei sale, care a cedat cu 22-31 într-un final.

Olandeza de la HCM Baia Mare, Lois Abbingh, a fost cea mai bună marcatoare a partidei. Golghetera Europeanului sub 19 ani din 2011 a încheiat partida cu şase reuşite, una mai mult decât Buceschi şi Herrem.

Până la debutul în grupele principale ale Ligii Campionilor, pentru maramureşence urmează duelul din Cupa României cu Corona Braşov, singura echipă în faţa căreia au pierdut în campionat în acest sezon.

Partida va fi în direct la Digi Sport 3, miercuri, de la ora 18:00.

În urma rezultatului de duminică seară, HCM Baia Mare continuă să fie liderul clasamentului Ligii Naţionale, cu 42 de puncte, fiind urmată în clasament de CSM Bucureşti (38) şi Corona Braşov (36 punte).

Celelalte rezultate ale etapei a XV-a sunt: CSM Unirea Slobozia-CSM Bucureşti 24-29 (11-11), CSM Cetate Deva-Corona Braşov 27-27 (13-13), HC Zalău-Dunărea Bărila 34-31 (15-13), Universitatea Neptun Constanţa-Mureşul Târgu Mureş 27-24 (14-12), SCM Craiova-HCM Roman 20-26 (9-13) şi "U" Cluj-HCM Râmnicu Vâlcea 29-27 (15-11).

Meciurile din etapa a XVI-a sunt programate în 25 ianuarie.