**VIDEO** Fără Messi, Argentina a obţinut prima victorie în preliminariile CM 2018. Brazilia a învins Peru

Selecţionata Argentinei a obţinut prima sa victorie în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2018, învingând în deplasare, cu scorul de 1-0, reprezentativa Columbiei, într-o partidă disputată marţi seara pe stadionul Metropolitano din Barranquilla, în cadrul etapei a 4-a a zonei America de Sud.

Fără starul şi căpitanul său, Lionel Messi, care abia luni şi-a reluat antrenamentele după o accidentare, naţionala "albiceleste" a marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 19, prin Lucas Biglia

Într-o altă partidă, cvintupla campioană mondial Brazilia s-a impus cu un categoric 3-0 în faţa selecţionatei statului Peru, pe Arena Fonte Nova din Salvador de Bahia. Douglas Consta, fostul elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior Doneţk, a deschis scorul în minutul 22, "Selecao" mărindu-şi avantajul după pauză, graţie reuşitelor lui Renato Augusto (Min.57) şi Filipe Luis (min.76).

Selecţionata Ecuadorului, revelaţia actualelor preliminarii din zona sud-americană, şi-a continuat parcursul perfect, înregistrând a patra sa victorie consecutivă, 3-1 în deplasare cu Venezuela. "La Tricolor", cum este supranumită naţionala ecuadoriană, s-a impus prin golurile marcate de Fidel Martinez (min.15), Jefferson Montero (min.23) şi Felipe Caicedo (min.60), gazdele înscriind golul de onoare în finalul jocului, prin Josef Martinez (min.84).

Columbia - Argentina 0-1
A marcat: Lucas Biglia (19)

Brazilia - Peru 3-0
Au marcat: Douglas Costa (22), Renato Augusto (57), Filipe Luis (76)

Venezuela - Ecuador 1-3
Au marcat: Josef Martinez (84), respectiv Fidel Martinez (15), Jefferson Montero (23), Felipe Caicedo (60)

Uruguay - Chile 3-0
Au marcat: Diego Godin (23), Alvaro Pereira (61), Martin Caceres (65)

Paraguay - Bolivia 2-1
Au marcat: Dario Lezcano (62), Lucas Barrios (66), respectiv Yasmani Duk (60)

Naţionala Ecuadorului conduce în clasament cu maximum de puncte (12), urmată de Uruguay - 9 pct, Brazilia, Paraguay şi Chile - câte 7 pct, Argentina - 5 pct, Columbia - 4 pct, Bolivia şi Peru - câte 3 pct, Venezuela - 0 pct.

În etapa a următoare, a 5-a, programată pe 24 martie, se vor disputa partidele: Chile - Argentina, Brazilia - Uruguay, Ecuador - Paraguay, Bolivia - Columbia şi Peru - Venezuela.