**VIDEO** Record fabulos reușit de CR7! E singurul fotbalist din istoria fotbalului spaniol care izbutește asta

Real Madrid a trecut cu 3-1 de Malaga, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 32 din La Liga, rămânând la două puncte în spatele liderului Barcelona. Pentru ”galactici” au marcat Sergio Ramos (24), James Rodriguez (69) și Cristiano Ronaldo (90+2), în timp ce reușita andaluzilor i-a aparținut lui Juanmi (71).

În aceeași zi în care Messi stabilea el însuși un record, marcând golul 400 pentru Barcelona, Cristiano Ronaldo nu s-a lăsat mai prejos.

CR7, care a ratat un penalty în minutul 67 al partidei, a reușit un assist, la golul columbianului James Rodriguez, și un gol, în prelungiri. Astfel, lusitanul a ajuns la 50 de goluri marcate în toate competițiile pentru Real Madrid în acest sezon și a stabilit un record absolut fabulos. Ronaldo e primul fotbalist din istoria lui Real Madrid și a fotbalului spaniol care marchează peste 50 de goluri în cinci sezoane la rând!

-2014/15: 50

Până la sosirea portughezului la Real Madrid, niciun fotbalist al echipei de pe Santiago Bernabeu nu marcase vreodată 50 de goluri într-un sezon. Cristiano a reușit asta în cinci sezoane la rând!

Mai mult, Ronaldo a reușit ieri golul cu numărul 216 în La Liga pentru Real, egalându-l, pe locul 2 în clasamentul all-time al grupării ”blanco”, pe Alfredo Di Stefano.

În fine, starul lui Real Madrid a ajuns la 300 de goluri marcate în Top 5 campionate europene (216 în Spania + 84 în Anglia), devenind doar al cincilea fotbalist din istorie care atinge această bornă!