Titlul în GT se va decide la Hockenheim. Tomas Enge s-a impus în cursa a doua de la Zandvoort

020 сентября 2015

**Titlul în GT se va decide la Hockenheim.** Tomas Enge s-a impus în cursa a doua de la Zandvoort

Cehul Tomas Enge a câștigat cea de a doua cursa de la Zandvoort, din Mastersul GT ADAC.

Fostul pilot de Formula 1 a reușit o adevarată minune în a doua jumătate a manșei de pe malul Mării Nordului și, în mai puțin de 25 de minute, a recuperat cinci secunde.

Enge, coleg cu Jaap van Lagen în echipajul Reiter Lamborghini, s-a impus pentru a doua oară în sezonul 2015. El a reușit să-l depășească în ultimele tururi pe Jens Klingmann, pilot BMW Schubert. Cu toate astea, Klingmann și colegul său Dominik Baumann au încă șanse la titlul sezonului 2015.

Podiumul de la Zandvoort a fost completat de către Albert von Thurn und Taxis, nobilul miliardar, amator în cursele auto. Liderii competiției, Sebastian Asch și Luca Ludwig, nu au intrat în Top 10, însă au un avantaj de 37 de puncte în clasamentul general.

Marea finală din Mastersul GT ADAC se va desfășura peste două săptămâni, la Hockenheim, și va putea fi urmărită ÎN DIRECT și în EXCLUSIVITATE la Digi Sport.