Victorii surpriză în Canada. Bourdais și Conway s-au impus la Toronto

**VIDEO** Victorii surpriză în Canada. Bourdais și Conway s-au impus la Toronto

Sebastian Bourdais a câștigat prima cursă IndyCar din Toronto. Aceasta a fost prima victorie a francezului din Le Mans după o așteptare de șapte ani.

Bourdais a devenit al 9-lea câștigător diferit din 2014, însă doar al doilea care s-a impus cu plecare din pole position. Bourdais a fost urmat pe podium de Helio Castroneves și Tony Kanaan.

În cursa a doua s-a impus britanicul Mike Conway. Fostul pilot de teste al echipelor de Formula 1 Honda și Brawn GP a riscat și a schimbat primul pneurile de ploaie cu cele de uscat. Avantajat și de numeroasele intervenții ale pace-carului, Conway a obținut cea de a doua victorie din carieră. În spatele său au încheiat Tony Kanaan și Will Power.

În clasamentul general lider a rămas Helio Castroneves. Următoarea etapă se va desfășura peste două săptămâni, pe circuitul Mid-Ohio și va putea fi urmărită ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE pe Digi Sport.