Pacos Ferreira - Zenit 1-4. Rușii sunt 99% în grupele UCL

021 августа 2013

></p><p>Zenit Sankt Petersburg a facut un pas uriaș spre grupele UEFA Champions League. Ruşii au învins-o pe Pacos Ferreira, în Portugalia, cu 4-1, în prima manşă a play-off-ului competiţiei.</p><p>Eroul oaspeţilor a fost Roman Shirokov, care a deschis scorul în minutul 27, după o cursă impresionantă, la capătul căreia a fructificat centrarea lui Danny. Echipa antrenată de Luciano Spalletti şi-a menţinut avantajul până în minutul 58, când Andre Leao a egalat după un corner.</p><p>Gazdele s-au bucurat de gol numai două minute, pentru că Shirokov a înscris din nou, şi tot din pasă lui Danny. Matias Degra a marcat apoi în propria poartă după o fază fixă periculoasă a oaspeţilor. Shirkorov şi-a încununat evoluţia perfectă din această partidă cu un gol superb, la vinclu.</p><p>Meciul de la Porto s-a terminat cu scorul de 4-1 pentru Zenit, care este ca și calificată în grupele UEFA Champions League.</p><p><span style=ECHIPELE

Pacos Ferreira: Degra - Antonio, Anunciacao, Ricardo, Santos - Romeo, Leao - Rui Miguel ('51 Vitor), Oliveira ('80 Manuel Jose), Hurtado - Irobiso ('65 Carlao)

Antrenor: Sergio Gaminha

Zenit: Lodigin - Anyukov, Lombaerts, Hubocan, Smolnikov - Witsel, Zyryanov ('70 Tymoshchuk), Shirokov - Danny ('80 Mogilevets), Bystrov ('61 Arshavin), Kerzhakov

Antrenor: Luciano Spalletti