Barcelona a câştigat meciul tur din sferturile Cupei Regelui

Barcelona a câştigat meciul tur din sferturile Cupei Spaniei jucat împotriva campioanei Atletico Madrid. "Catalanii" s-au impus pe Camp Nou cu 1-0.

Messi, Neymar şi Luis Suarez, toţi trei titulari au avut ocazii uriaşe pe parcursul meciului, dar portarul madrilenilor, Jan Oblak a intervenit salvator de fiecare dată.

Barcelona a reuşit să deschidă scorul abia cu 5 minute înainte de final. Singura reuşită i-a aparţinut starului argentinian, Leo Messi. Busguets a fost faultat în careu, iar arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă.

Messi a executat penalty-ul, iar Oblak a respins balonul. Acesta a ajuns la Messi, care a reluat din nou în poartă. Partida retur de pe Vicente Calderon se va juca pe 28 ianuarie.

În celelalte meciuri de ieri, Villareal a învins acasă, Getafe, iar Malaga a remizat cu Atheltic Bilbao, 0-0.