Cordoba a promovat după 42 de ani, după 1-1 în Gran Canaria, cu Las Palmas

**VIDEO** Cordoba a promovat după 42 de ani, după 1-1 în Gran Canaria, cu Las Palmas

Nebunie în ultimul meci oficial al sezonului din Spania, returul finalei pentru promovarea în Primera Division, dintre Las Palmas și Cordoba.

Oaspeții au reușit să promoveze cu un gol marcat în minutul 90+10! A fost 1-1, după ce în tur fusese tot egal, 0-0. Cordoba ajunge astfel în Primera după 42 de ani!

Apono a deschis scorul pentru Las Palmas în minutul 48 al disputei de pe stadionul Gran Canaria, acolo unde peste 30 000 de spectatori au explodat în momentul reușitei decarului din Canare. În minutul 90+2, zeci de spectatori au invadat terenul, nerăbdători să sărbătorească promovarea, iar arbitrul Sanchez Martinez a întrerupt jocul.

După ce forțele de ordine au restabilit ordinea, jocul s-a reluat și la ultima fază Ulises Davila a marcat golul egalării și al promovării pentru Cordoba! O echipă care a terminat pe șapte sezonul regulat, ultimul care asigura un loc pentru baraj, și asta pentru că a treia clasată, Barcelona B, nu are dreptul la promovare.

Celelalte două formații care au promovat în acest sezon sunt Eibar și Deportivo la Coruna.