Surpriză de proporţii în Marele Premiu al Cehiei la Moto GP. Cine a câștigat cursa

022 августа 2016
Surpriză de proporţii în Marele Premiu al Cehiei la Moto GP! Cursa de la Brno a fost câştigată de un sportiv mai puţin cunoscut, Cal Crutchlow.
El a devenit primul pilot britanic din ultimii 35 de ani, care a triumfat la vreo etapă din Moto GP. În plus, după 11 ani de prezenţă la cursele din clasa regină, echipa Honda s-a impus în premieră. Diferenţa a fost făcută de alegerea pneurilor, ceea ce i-a reuşit perfect lui Crutchlow.
Acesta a urcat pe prima poziţie cu 7 tururi până la final şi i-a depăşit pe mulţi adversari de calibru.
Italianul Valentino Rossi de la Yamaha s-a clasat pe locul secund, podiumul fiind completat de pilotul echipei Honda, Marc Marquez.
Campionul mondial în exercițiu, Jorge Lorenzo, a greşit strategia de cursă, a trecut de două ori pe linia boxelor şi s-a clasat ultimul, pe locul 17. Marquez este lider în clasamentul general şi are cu 53 de puncte avans față de Rossi.
Cea de-a 12-a etapă a sezonului din Moto GP va avea loc în Marea Britanie, în ziua de 4 septembrie.