Messi n-a marcat la meciul 400 cu Barça , dar a reușit o premieră în carieră!

**VIDEO** Messi n-a marcat la meciul 400 cu Barça, dar a reușit o premieră în carieră!

Partida Levante-Barcelona 1-4, din sferturile de finală ale Cupei Regelui Spaniei, a fost cea de-a 400-a a lui Lionel Messi în tricoul blaugrana. Argentinianul nu a marcat în partida sa aniversară, dar a reușit o altă performanță unică în cariera sa la Barcelona. Pentru prima oară de când joacă pentru echipa catalană, Messi a reușit trei assist-uri într-un meci, toate trei pentru Cristian Tello, autorul unui hattrick curat, marcând de trei ori într-o repriză.

În total, în 400 de meciuri pentru catalani, Messi a înscris 331 de goluri și a oferit 122 de pase decisive (din care 7 lui Cristian Tello). Sezonul 2011-2012 a fost cel mai prolific pentru starul argentinian, cu 60 de meciuri, 73 de goluri și 29 de assist-uri.

Din cele 400 de partide jucate în tricoul Barcelonei, Messi a câștigat 278, a remizat în 80 și a pierdut doar 42.