Nebunie în derby-ul Atenei din Campionatul Greciei. Ce s-a întâmplat în timpul meciului

023 февраля 2015

Nebunie la derby-ul Atenei din Campionatul Greciei. Partida dintre Panathinaikos şi Olympiacos a început cu 15 minute întârziere după ce fanii echipei gazdă au intrat pe stadion şi au vrut să-i bată pe jucătorii lui Olympiacos.

Fanii lui Panathinaikos au intrat pe teren şi s-au îndreptat spre jucătorii lui Olympiacos. Forţele de ordine au intervenit la timp şi i-au împiedicat pe suporteri să ajungă la fotbaliştii echipei oaspete. Alţi microbişti au aruncat cu scaune şi torţe în poliţişti. După ce s-au calmat spiritele, cele două formaţii au intrat pe teren, iar suporterii au realizat un show pirotehnic incendiar.

Panathinaikos a condus cu 2-0 în minutul 78, după autogolul lui Masuaku şi reuşita lui Petric.

Pe final de meci, Alvaro Dominguez a fost lovit cu diferite obiecte aruncate din tribune în timp ce se îndrepta să execute un corner. Atacantul lui Olympiacos s-a răzbunat pe suporteri în minutul 96, după ce a marcat golul de onoare pentru oaspeţi. Panathinaikos a câştigat în final cu 2-1 şi s-a apropiat la trei puncte de liderul Olympiacos.