Tenismanul Novak Djokovic şi-a apărat cu succes titlul la Indian Wells

Sârbul Novak Djokovic a câştigat competiţia pentru al doilea an consecutiv şi al patrulea în carieră, după ce l-a învins pe Roger Federer într-o reeditare a finalei
de anul trecut. Djokovic a pierdut la tie-break setul doi, dar s-a impus la decisiv, scor final 6-3, 6-7, 6-2.

Primii doi jucători ai lumii, Novak Djokovic şi Roger Federer au disputat un meci spectaculos în finala de la Indian Wells. Partida a durat două ore şi 20 de minute, iar Djokovic s-a impus la final câştigând cel de-al 50-lea trofeu ATP din carieră.

Primul set a fost unul destul de simplu pentru numărul unu mondial. Djokovic s-a impus cu 6-3 şi a început la fel de bine setul doi, conducând cu 4-3. Federer şi-a revenit însă şi a egalat scorul la 5-5. S-a ajuns la tie-break, unde sârbul a greşit. Nole a câştigat uşor setul decisiv, scor final 6-3, 6-7, 6-2.

Acesta este al doilea trofeu consecutiv câştigat de Djokovic la Indian Wells şi al patrulea din carieră.

Anul trecut sârbul l-a învins în ultimul act al competiţiei din California pe acelaşi Roger Federer, la fel cu 2-1 la seturi. Astfel, Nole l-a egalat pe elveţian la numărul titlurilor câştigate la acest turneu.

Chiar şi după această înfrângere, scorul întâlnirilor directe dintre cei doi este de 20-18, în favoarea lui Federer.