Juan Pablo Montoya a câștigat cursa de la Indianapolis după 15 ani!

**VIDEO** Juan Pablo Montoya a câștigat cursa de la Indianapolis după 15 ani!

Juan Pablo Montoya a obținut cea de-a doua victorie din carieră în cursa Indianapolis 500, la 15 ani distanță de la primul succes. Pilotul Penske Chevrolet câștigase și în 2000, chiar înainte de a fi cooptat de Frank Williams pentru programul din Formula 1.

Montoya a trecut de la agonie la extaz pe durata celor 200 de tururi. La scurt timp după start, columbianul a fost lovit din spate de Simona de Silvestro și a trebuit să intre la boxe pentru a schimba aripa avariată.

Fostul pilot de Formula 1 a căzut în coada clasamentului, însă a profitat de următoarele două intervenții ale pace-car-ului și a revenit în top 5.
Pe final, Montoya a gestionat ritmul cu atenție și l-a învins pe australianul Will Power cu o zecime de secundă.

Pentru Power a fost cel mai bun rezultat din carieră la Indy 500, în timp ce Montoya a rămas lider la general. Următoarea etapă, una dublă, se va desfășura pe 30 și 31 mai la Detroit. Aceasta va putea fi urmărita în direct și în exclusivitate pe Digi Sport.