Victorie cu emoţii pentru Usain Bolt în etapa de Diamond League de la Londra

**VIDEO** Victorie cu emoţii pentru Usain Bolt în etapa de Diamond League de la Londra

Pe o vreme ploioasă, Usain Bolt a încins atmosferă în etapa de Diamond League de la Londra, transmisă în direct la Digi Sport 3. Jamaicanul a câştigat cursa de 100 de metri, însa nu fără emoţii.

Ca de obicei, Bolt a avut un start slab, dar a recuperat în stilul caracteristic şi a trecut linia de sosire în 9,87 secunde. Al doilea a sosit americanul Michael Rogers, cu 4 sutimi mai lent, iar un alt jamaican, Kemar Bailey Cole s-a clasat pe locul 3.

Spectatorii de pe Stadionul Olimpic au aplaudat şi succesul britanicului Zharnel Hughes la 200 de metri în 20,05 secunde, un nou record personal.

La prima cursă pe stadionul olimpic după jocurile din 2012, Laura Weightman a câştigat proba de 1.500 de metri. Jason Richardson a fost primul la 110 metri garduri, în timp ce cursa feminină de 100 metri garduri a revenit lui Jasmin Stowers, o sportivă din Statele Unite care nu s-a calificat la Mondialele de atletism.