Victorie cu mari emotii! Atletul jamaican Usain Bolt a castigat cursa de 100 de metri a Ligii de Diamant, din Londra

Cu mari emotii. Atletul jamaican Usain Bolt a castigat cursa de 100 de metri a Ligii de Diamant, din Londra. El a alergat distanta in 9,87 de secunde, fiind doar cu 4 sutimi mai rapid decat sportivul venit al doilea.

Usain Bolt a smuls o noua victorie pe distanta sa preferata. Jamaicanul a inceput slab cursa de 100 de metri de la Londra, dar a recuperat si la final a trecut primul linia de sosire. Bolt a inregistrat timpul de 9,87 de secunde, cu doar 4 sutimi mai mult decat americanul Michael Rogers. Pe locul 3 s-a clasat un alt jamaican, Kemar Bailey Cole.

Usain BOLT, ATLET JAMAICA: “A fost o alergare bună. Sunt fericit şi satisfăcut de performanţa mea. La încălzire am avut execuţii bune, cred că în finală a fost un moment mai modest, dar unul nesemnificativ. ”

Usain Bolt este detinatorul a 2 recorduri mondiale. In anul 2009, la Berlin, el a alergat 100 de metri in 9,58 de secunde si 200 de metri in 19,19 secunde.

Sursa: PRO TV