AC Milan - Inter 1-0. Răzvan Popa a fost titular în echipa lui Mancini

**VIDEO** AC Milan - Inter 1-0. Răzvan Popa a fost titular în echipa lui Mancini

Cu Răzvan Popa titular în premieră, Inter Milano a pierdut amicalul cu AC Milan de la International Champions Cup. Sub privirile lui Cosmin Contra, invitat special la Shenzhen, echipa lui Sinisa Mihajlovic s-a impus cu 1-0, graţie unui gol fabulos marcat de francezul Mexes.

Mari rivale in Serie A, AC Milan si Inter s-au întâlnit într-o partidă amicală din cadrul International Champions Cup.

La Shenzhen, un român a fost în primul 11 al echipei lui Mancini în Derby della Madonnina. Pentru prima dată titular la Inter, Răzvan Popa a rămas pe teren 80 de minute.

Până la pauză, Niang a avut cea mai importantă ocazie de gol, dar Carrizo s-a opus spectaculos.

Folosit fundaş central, Popa a greşit pasul la offside, dar Matri a nu a reuşit să-i paseze decisiv lui Niang.

Philippe Mexes a reuşit să înscrie unicul gol al partidei în minutul 62, cu o execuţie superbă - voleu din marginea careului, după o lovitură de colţ.

></p><p>Adus de la Sevilla pentru 30 de milioane de euro, Carlos Bacca a fost aproape să dubleze avantajul Milanului, dar a fost blocat în ultimul moment.</p><p>Spiritele s-au încins pe final, Nocerino fiind eliminat în minutul 85, după un fault foarte dur asupra lui Kondogbia.</p><p>Elevii lui Mihajlovic au rezistat până la final şi s-au impus cu 1-0, trecându-şi în cont primul derby al sezonului.</p><p><strong>Milan:</strong> Lopez (Abbiati 46) - Calabria (Paletta 78), Alex (Mexes 46), Ely (Zapata 46), De Sciglio (Antonelli 46) - Poli (Mauri 46), De Jong (Montolivo 46), Bertolacci (Nocerino 46) - Honda (Bonaventura 46) - Niang (Luiz Adriano 60), Matri (Bacca 60)</p><p><strong>Antrenor:</strong> Sinisa Mihajlovic</p><p><strong>Inter:</strong> Carrizo (Berni 78) - Santon (D'Ambrosio 59; Juan Jesus 78), Andreolli, Popa (Ranocchia 78), Nagatomo (Guarin 78) - Gnoukouri (Kovacic 78), Taider (Kondogbia 59) - Baldini (Icardi 60), Delgado (Hernanes 59), Dimarco (Brozovic 60) - Longo (Palacio 78)</p><p><strong>Antrenor:</strong> Roberto Mancini</p>                    </div>