Benfica - Sporting Lisabona 0-3. ”Vulturii” nu mai pierduseră acasă de mai bine de trei ani!

025 октября 2015

**Benfica - Sporting Lisabona 0-3.** ”Vulturii” nu mai pierduseră acasă de mai bine de trei ani!

Victorie istorică pentru Sporting Lisabona - s-a impus în derby-ul cu Benfica și a pus capăt perioadei de invincibilitate a rivalei, care nu mai pierduse pe teren propriu în campionat din martie 2012.

”Leii” au deschis scorul la prima ocazie de gol: lansat de căpitanul Adrien Silva, Teo Gutierrez a șutat în Julio Cesar, însă mingea respinsă de brazilian s-a lovit de columbian și a intrat în poartă (9).

Slimani a dublat avantajul lui Sporting în minutul 21. Algerianul a reluat perfect cu capul din centrarea lui Jefferson.

Benfica putea reduce din diferență la șutul lui Jonas, însă brazilianul a trimis puțin pe lângă (30).

A fost în schimb 3-0 pentru Sporting, cu nouă minute înainte de pauză - Bryan Ruiz a trimis în poartă balonul respins de Julio Cesar (36).

Benfica a dominat repriza secundă și putea marca prin Gaitan, care a trimis pe lângă poartă din lovitură liberă (65).

Seara se putea termina și mai rău pentru campioană. La o pasă în spate, căpitanul Luisao a fost aproape să-l învingă pe propriul portar, Julio Cesar (89).

ECHIPELE

Benfica: Julio Cesar - Silvio, Luisao, Jardel, Eliseu - Guedes, Samaris, Almeida, Gaitan - Jonas, Raul Jimenez
Antrenor: Rui Vitoria

Sporting: Rui Patricio - Joao Pereira, Paulo Oliveira, Naldo, Jefferson - Joao Mario, William Carvalho, Adrien Silva, Bryan Ruiz - Teo Gutierrez, Slimani
Antrenor: Jorge Jesus