A 6-a Supercupă pentru Sheriff

Sheriff Tiraspol a intrat în posesia Supercupei pentru a 6-a oară, iar Lilian Popescu a câştigat primul trofeu în calitate de antrenor.

Deţinătoarea Cupei a trecut de campioana Milsami cu scorul de 3-1. Victoria i-a fost adusă de golurile marcate de Potiguar, Andrei Macriţchi şi Kadu. Reuşita lui Macriţchi a fost cea mai spectaculoasă. Internaţionalul de tineret a înscris cu o lovitură de cap, fiind la primul gol pentru Sheriff. Golheterul ultimei ediţii de campionat, Ricardinho putea să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor, dar a ratat un penalty în minutul 52. Tot din penalty, Milsami a înscris golul de onoare, prin Bud, în minutul 22. Pentru cele două echipe urmează debutul în noul sezon european.