COPA AMERICA: Columbia a câştigat medaliile de bronz

Columbia a câştigat medaliile de bronz la ediţia centenară a Copei America. Naţionala pregătită de Jose Pekerman s-a impus cu 1-0 în faţa ţării-gazdă a turneului final, Statele Unite ale Americii.
Eroul columbienilor a fost atacantul lui AC Milan, Carlos Bacca, acesta marcând golul victoriei în minutul 31 al finalei mici.
După deschiderea scorului ambele echipe s-au întrecut în ratărea ocaziilor de gol, cele mai mari aparținând lui Juan Cuadrado în tabăra columbiană şi Bobby Wood în cea a amfitrionilor.
Finala mică s-a încheiat cu 1-0, iar Columbia a cucerit medaliile de bronz pentru a patra oară şi pentru prima dată după o pauză de 21 de ani.
Campioana ediţiei centenare a Copei America se va decide în finala mare, în care vor juca Argentina şi Chile.