FC Valencia este noul lider în Campionatul Spaniei după o pauză de trei ani

026 сентября 2014

Valencia este noul lider în Campionatul Spaniei! "Liliecii" au urcat pe primul loc după o pauză de trei ani în urma victoriei în faţa formaţiei Cordoba.

Valencia s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-0 în partida din etapa a cincea. Paco Alcacer a deschis scorul după 22 de minute, cu un super gol înscris printr-o lovitură de cap, din centrarea perfectă a lui Feghouli. Patru minute mai târziu, era deja 2-0 pentru Valencia.

Puştiul de 19 ani, Jose Gaya, a marcat primul lui gol în Campionatul Spaniei, cu un șut puternic din careu. În minutul 73, algerianul Feghouli a stabilit scorul final de 3-0. "Liliecii" au patru victorii şi un egal, la fel ca Barcelona, dar un golaveraj mai bun şi sunt pe primul loc.