Radu Albot s-a calificat în semifinalele turneului din seria Challenger de la Sibiu

026 сентября 2014

Radu Albot s-a calificat în semifinalele turneului din seria Challenger de la Sibiu. Tenismanul moldovean l-a învins fără emoţii pe românul Victor Crivoi cu scorul de 6-1 6-2, într-un meci care a durat doar 56 de minute.

Albot, care ocupă locul 172 mondial, îl va întâlni în semifinale pe spaniolul Pere Riba, tenisman care este pe poziţia a 118-a în ierarhia mondială. Ibericul a rămas principalul favorit al competiţiei după ce Blaz Rola a fost eliminat chiar de Albot în primul tur.

Tenismanul moldovean a evoluat şi la proba de dublu la Sibiu, în pereche cu olandezul Stephan Fransen. Perechea moldo-olandeză a fost eliminată în sferturile de finală.

Până în prezent Albot şi-a asigurat 2 700 de euro pentru că a ajuns în semifinale la simplu şi în sferturi la dublu. Mai mult, tenismanul moldovean va primi 33 de puncte în clasamentul ATP.

Turneul de la Sibiu se va încheia pe 28 septembrie şi are un fond de premiere de 42 500 de euro. Câştigătorul competiţiei va primi şase mii de euro.