Germania, Algeria și SUA sunt ultimele echipe calificate în optimile de finală ale Campionatului Mondial

Germania, Algeria și SUA merg mai departe în lupta pentru Cupa Mondială.

Nemții au câștigat grupa G după ce au învins SUA cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Thomas Muller în repriza secundă. Naționala Statelor Unite s-a calificat în optimi, chiar dacă a pierdut în fața Germaniei. Asta deoarece în celălalt meci al grupei, Portugalia a învins Ghana cu 2-1.

Rusia a ratat calificarea în optimi după ce a remizat cu Algeria, scor 1-1. Echipa lui Capello a deschis scorul în minutul 6, însă algerienii au egalat în repriza secundă prin Islam Slimani.

Belgia a câștigat grupa H după ce a învins Coreea de Sud cu 1-0 după golul marcat de Verthonghen. În optimile de finală, Germania va juca împotriva Algeriei, iar SUA se va duela cu Belgia.