Dacia Chişinău a fost eliminată din Liga Europei

Chiar dacă a învins-o aseară pe Cernomoreţ Odesa, cu 2-1, vicecampioana a părăsit competiţia fiind învinsă la general cu 3-2. La o zi după acest meci, preşedintele echipei, Zinaida Jioară şi-a prezentat demisia.

Dacia nu a reuşit să remonteze înfrângerea cu 0-2 de la Odesa. Fostul mijlocaş al lui Şahtior, Alexei Gai a înscris şi la Chişinău, reuşind să deschidă scorul în minutul 26. Fundaşul Olimpiei, Nicolae Orlovschi a egalat în ultimul minut al primei reprize. Golul victoriei a fost înscris de simbolul Daciei, Ghenadie Orbu în minutul 64.

Pentru calificare "lupii galbeni" aveau nevoie de încă 2 goluri. Cea mai mare şansă de a înscrie a avut-o Miloş Krkotic

.Cernomoreţ Odesa a eliminat Dacia cu scorul general de 3-2 şi va juca în runda următoare cu Steaua Roşie Belgrad.