Malouda a debutat cu gol la Trabzonspor, unde ia 2,5 milioane € pe sezon

027 августа 2013

></p><p><strong>Florent Malouda s-a transferat în această vară de la Chelsea la Trabzonspor, mutarea venind imediat după ce s-a aflat că Jose Mourinho urma să revină în postul de manager general al londonezilor.</strong></p><p>De-a lungul celor șase ani petrecuți pe Stamford Bridge din 2007 încoace, francezul s-a dovedit inițial un om de bază, evoluând în 149 de meciuri și marcând 35 de goluri. De fapt, acesta a evoluat practic doar cinci ani, deoarece în ultimul sezon nu a bifat niciun minut pentru Chelsea. Aflat în conflict cu șefii clubului la capătul unei perioade în care evoluțiile sale au lăsat de dorit, Malouda a fost exclus în vara anului trecut de la echipa de seniori, preferând să stea la echipa secundă și să încaseze un salariu de 75.000 de lire sterline săptămânal.</p><p>Deși Chelsea ar fi preferat să-l vândă, fotbalistul a refuzat atunci acest lucru, de abia în această vară ajungând la un acord cu londonezii. Britanicii au acceptat să-i dea drumul, fotbalistul renunțând în schimb la salariul până în vara anului viitor.   </p><p>Trabzonspor a apărut pe fir și l-a legitimat pe francez, căruia a acceptat să-I plătească un salariu de 2,5 milioane de euro pe sezon, iar mijlocașul a impresionat din primul meci. Luni seară, acesta a debutat pentru noua sa echipă la meciul cu Rizespor, marcând în minutul 50, la scorul de 1-1, ceea ce avea să se dovedească golul victoriei. Scor final 2-1 pentru Trabzon, iar bașkanii deja își freacă mâinile.</p><p> </p>                    </div>