România U17- Scoția U17 2-1. Ultimă repetiție reușită, înainte de Syrenka Cup

027 августа 2015

**România U17- Scoția U17 2-1.** Ultimă repetiție reușită, înainte de Syrenka Cup

Selecţionata de juniori U17 a României a învins formaţia similară a Scoţiei cu scorul de 2-1 (1-1), joi, în cel de-al doilea meci amical jucat la Centrul de Fotbal Buftea. În primul joc, disputat în urmă cu două zile, cele două echipe au remizat, scor 1-1.

Joi, oaspeţii au deschis scorul prin Lee Connelly, după doar 5 minute de joc, pentru ca România să restabilească egalitatea de la punctul cu var, în minutul 32, prin Vlad Dragomir, juniorul legitimat la Arsenal Londra. Scoţia a beneficiat de un penalty (36), dar portarul Iliescu a apărat lovitura de pedeapsă. În repriza secundă, în minutul 56, Sîntean a marcat ultimul gol al partidei și a adus victoria echipei antrenate de Adrian Boingiu.

Echipele :

România: Adelin Iliescu - Denis Haruţ, Ştefan Pădureţ, Constantin Dima, Robert Neciu (Cristian Podină, 73) - Vlad Dragomir, Radu Boboc (Alex Dinu-Ivănescu, 77) - Liviu Gheorghe (Hery Kim, 60), Alexandru Măţan (Daniel Chifu, 64), Claudiu Micovschi (George Ganea, 53) - Andrei Sîntean (Robert Moldoveanu. 60);
Antrenor: Adrian Boingiu;

Scoţia: K. Wright - Meredith, Duffy (Middleton, 61), Baur, Hastie (Gallacher, 64) - McAllister (Barjonas, 71), Burt - Johnston, Hornby, Connelly (Morrison, 61) - Aitchison.
Antrenor: Scot Gemmill.

După aceste jocuri, reprezentativa tricoloră va rămâne în cantonament până la finalul lunii, când va pleca în Polonia pentru a participa la a 30-a ediţie a competiţiei Syrenka Cup. Pe 1 septembrie, de la ora 12:00, va întâlni Norvegia în primul meci. Pe 3 septembrie va întâlni Suedia sau Luxemburg, iar pe 5 septembrie un alt adversar, în funcţie de deznodământul grupei noastre şi al celeilalte, din care fac parte Polonia, Georgia, Cipru şi Belgia.

Reprezentativa Under-17 a României va juca, în perioada 24-29 octombrie, în calificările pentru Campionatul European Under-17 din 2016, ce va fi găzduit de Azerbaidjan. Tricolorii fac parte dintr-o grupă alături de Ungaria (gazda turneului de calificare), Georgia şi Slovacia. La Turul de Elită, ultima rundă înaintea turneului final, se califică primele două clasate din fiecare grupă plus 5 din 13 ocupante ale locurilor 3.