Nadal şi Berdych s-au calificat în semifinalele Mastersului de la Miami

Rafael Nadal şi Tomas Berdych s-au calificat în semifinalele Mastersului de la Miami, unde se vor întâlni în meci direct. În competiţia feminină s-au desemnat finalistele. Pentru titlul de campioană la Miami vor lupta Serena Williams şi Li Na.

Favoritul numărul unu de la Miami, spaniolul Rafael Nadal s-a calificat în semifinalele turneului după ce l-a învins pe canadianul Milos Raonic. După ce a pierdut primul set cu 4-6, Nadal le-a câştigat pe următoarele două cu scorul de 6-2 6-4.

În semifinale, Nadal se va întâlni cu Tomas Berdych. Cehul l-a eliminat în sferturi pe autorul mai multor surprize la Miami, ucraineanul Alexandr Dolgopolov. Berdych a obţinut victoria în două seturi, scor 6-4 7-6.

Şi în competiţia feminină s-au desemnat deja finalistele. În ultimul act al turneului a acces campioana de anul trecut, Serena Williams. Tenismena din SUA a eliminat-o în semifinale pe rusoaica Maria Şarapova, scor 6-4 6-3.

Williams va juca în finală cu Li Na, din China, care a trecut de Dominika Cibulkova, din Slovacia, cu 7-5 2-6 6-3.