Zimbru a bătut Sheriff-ul. Galben-verzii au câştigat prima dată în istorie Supercupa Moldovei

Zimbru Chisinau a câștigat pentru prima dată în istorie Supercupa Moldovei la fotbal într-un meci dramatic cu marea rivală, Sheriff. Scorul după timpul regulamentar a fost de 1-1, iar meciul s-a decis în seria de penalty-uri, în care galben-verzii s-au impus cu 5:4

Zimbru Chişinău a câștigat Supercupa Moldovei după ce a învins Sheriff Tiraspol în primul meci din sezonul 2014-2015.

Fostul jucător al zimbrului Radu Gînsari a deschis scorul în minutul 45 după ce a reluat în plasa o centrare venită de pe partea stângă. Bucuria tiraspolenilor a durat doar câteva secunde Alexandru Grossu restabilind egalitatea pe tabelă.

A doua repriză s-a terminat fără goluri, iar învingătoarea s-a decis în seria loviturilor de departajare. Sheriff a ratat de patru ori, iar ratarea decisivă i-a aparținătorilor chiar brazilianului naturalizat Henrique Luvannor.

Zimbru a învins cu 5-4 și a câștigat în premieră trofeul. Până acum cele două echipe s-au mai întâlnit în Supercupa de trei ori, iar Sheriff s-a impus de fiecare dată.