Brazilia și Columbia au devenit primele echipe calificate în sferturile Cupei Mondiale. AFLĂ ce alte meciuri din optimi se vor juca astăzi

Brazilia și Columbia au devenit primele echipe calificate în sferturile Cupei Mondiale la fotbal!

Brazilienii au eliminat cu emoții selecționata din Chile, într-un meci care s-a decis la penalty-uri.

Scorul la finalul timpului regulamentar a fost 1-1. David Luiz a înscris pentru brazilieni în minutul 18, iar chilienii au egalat în minutul 32.

În cele două reprize suplimentare nu s-a mai marcat, iar gazdele competiției s-au impus la penalty-uri.

În cealaltă partidă a serii, Uruguay-ul, care a ocupat locul patru la turneul final din 2010, a fost eliminat  surprinzător. Fără Suarez în teren, selecționata lui Oscar Tabarez a pierdut în fața Columbiei cu 0-2.

Ambele goluri au fost marcate de James Rodriguez.

Astăzi se vor juca alte două partide din optimi. Olanda va întâlni Mexicul, iar Costa Rica se va duela cu Grecia.