Marseille a uitat ce-i aia victorie

Olympique Marseille a ajuns la nouă meciuri consecutive fără victorie pe teren propriu, dupa 1-1 cu Lille şi a stabilit un nou record negativ în istoria clubului. În cea mai neagră perioadă a sa pe Stade Velodrome din ultimii 50 de ani, fără succes din septembrie, OM s-a văzut condusă din din minutul 57 când Sebastien Corchia a deschis scorul pentru Lille. Oaspeţii îşi puteau majora avantajul peste 11 minute, însă şutul lui Mounir Obbadi a trecut puţin pe lângă poartă. Imediat, Lille a mai avut o şansă imensă de a ucide meciul, dar Yohan Pele l-a blocat la timp pe Boufal. Marseille a salvat un punct în al şaselea minut al prelungirilor, când tânărul atacant Rabillard a împins în plasă mingea respinsă de Enyeama la lovitura de cap a lui De Ceglie.