Cibulkova, marea surprinză a Turneului Campioanelor: A trecut lejer de Kerber, numărul 1 WTA

031 октября 2016

Dominika Cibulkova a surprins lumea tenisului de câmp și a câştigat Turneul Campioanelor de la Singapore.
 width=
Tenismena slovacă, care a participat în premieră la această competiţie de sfârşit de sezon, a învins-o în finală pe nemţoiaca Angelique Kerber, numărul 1 mondial, cu scorul de 6-3, 6-4.
 width=
Cibulkova s-a impus într-o oră şi 16 minute.
Până la această partidă Cibulkova pierduse ultimele 5 meciuri directe cu Kerber.
În concursul de dublu, Turneul Campioanelor a fost câştigat de perechea Ekaterina Makarova - Elena Vesnina.
 width=
Campioanele olimpice de la Rio de Janeiro au câştigat cu 7-6, 6-3 finala în care au avut în față duo-ul americano-ceh compus din Bethanie Mattek-Sands şi Lucie Safarjova.