Un german a câştigat prima etapă a mondialului de motocross din Qatar

02 марта 2015

Spectacol pe circuitul Losail din Qatar! În prima etapă din noul sezon al Campionatului Mondial de Motocross, piloţii au avut evoluţii splendide, iar câştigătorul celor două curse a devenit Maximilian Nagl, din Germania.

Noua ediţie a Campionatului Mondial de Motocross a început pe circuitul Losail din Qatar. Prima cursă a noului sezon a fost câştigată de Maximilian Nagl, din Germania.

Acesta a fost cronometrat cu 34 de minute 52 de secunde şi 985 de miimi. Nagl a fost urmat de belgianul Clement Desalle, care a fost mai lent cu un minut şi 221 miimi.

Campionul mondial în exerciţiu, Antonio Cairoli a început cu stângul noul sezon. Italianul s-a clasat doar pe locul trei în prima cursă. În cea de-a doua cursă, desfăşurată la fel pe circuitului Losail în nocturnă, învingător a devenit acelaşi Maximilian Nagl, în timp ce Cairoli a ratat podiumul, clasându-se doar pe locul patru.

În prima etapă a sezonului au participat 29 de piloţi.

Cea de-a doua rundă a Campionatului Mondial de Motocross este programată pe opt martie, în Thailanda.