Fără surprize în primul tur al turneului de tenis de la Brașov

02 сентября 2015

**VIDEO** Fără surprize în primul tur al turneului de tenis de la Brașov

Favoriţii au făcut legea în primul tur la Futures Selgros Cup, competiţie găzduită la Braşov şi dotată cu premii în valoare de 10.000 de dolari.

Cap de serie numărul 3, Petru Alexandru Luncanu nu a pierdut niciun game în faţa lui Vlad Dumitru. Luncanu va da în runda următoare peste alt român - Victor Cornea. Acesta s-a impus, tot în două seturi, în faţa lui Sergiu Bucur, jucător venit din calificări.

Şi Luca Tatomir, al 8-lea favorit al întrecerii, merge mai departe: a câştigat cu 1-6, 6-1, 6-0 disputa cu Vlad Protopopescu. De două seturi a avut nevoie Andrei Apostol pentru a trece de Vladimir Filip, 6-4, 6-4.

"Era musai să avem o competiție importantă în Brașov. Este unul dintre cele mai importante centre de tenis din România. Cu siguranță, începând de anul viitor vom încerca să mărim valoarea acestei competiții" a anunțat George Cosac, președintele FR Tenis.

Semifinalele şi finala competiţiei de la Braşov, programate sâmbătă şi duminică, vor fi transmise ÎN DIRECT la Digi Sport 2.