04 октября 2015

**VIDEO** Athletic Bilbao - Valencia 3-1. Bascii s-au impus în fața ”liliecilor”, după trei runde fără victorie

Athletic Bilbao a câștigat unul dintre derby-urile etapei în Primera Division. Formația bască a trecut cu 3-1 de Valencia, după trei etape fără victorie în La Liga.

Pasiunea de pe San Mames a devorat-o pe Valencia, a titrat Marca, după ce Athletic Bilbao a învins trupa lui Nuno Espirito Santo cu 3-1.

Formația bască a ieșit astfel din zona retrogradării în Primera Division. Fără victorie în ultimele patru meciuri, gruparea din Bilbao a dominat startul meciului. S-a văzut condusă, însă, după ce Dani Perejo a executat impecabil o lovitură liberă în minutul 20.

Bilbao a egalat în minutul 33 prin Aymeric Laporte în urma unui corner și a stabilit scorul la pauză: 1-1.

”Liliecii” puteau reveni în avantaj în startul reprizei secunde - Negredo a ratat incredibil dintr-o situație excelentă. Athletic a preluat conducerea în minutul 60, grație lui Markel Susaeta și a dat lovitura de grație prin golgheterul Aritz Aduriz.

Fostul atacant al Valenciei a marcat al 11-lea gol al sezonului în toate competițiile din pasa lui Raul Garcia și a stabilit rezultatul final: 3-1 pentru echipa lui Ernesto Valverde (69).

ECHIPELE

Athletic: Iraizoz - De Marcos, Exteita, Laporte, Balenziaga - Benat (Mikel Rico, 86), San Jose - Susaeta, Raul Garcia (Eraso, 84), Inaki Williams (Sabin, 71) - Aduriz
Antrenor: Ernesto Valverde

Valencia: Jaume Domenech - Joao Cancelo, Mustafi, Ruben Vezo, Orban - Javi Fuego, Dani Parejo - Feghouli, Andre Gomes (Rodrigo, 82), Bakkali (Rodrigo de Paul, 68) - Negredo (Paco Alcacer, 65)
Antrenor: Nuno Espirito Santo