Cu gândul la Jocurile Olimpice! La Campionatele Naţionale de karate WKF au participat 100 de sportivi

06 ноября 2016
La ediţia din acest an a Campionatului Naţional de karate-do, versiunea WKF, au participat 100 de sportivi în diferite categorii de vârstă şi în diverse probe. Câştigătorii concursurilor au primit medalii şi diplome.
Acesta a fost primul campionat naţional după ce karate-do-ul, prin versiunea WKF, a fost inclus în programul olimpic.
Astfel, la Olimpiada de la Tokyo din 2020 ar putea participa şi luptători de karate din Republica Moldova.
Tinerii sportivi susţin că au un motiv în plus pentru a practica karate-do-ul după ce acest gen de sport a fost inclus în programul olimpic.
Federaţia Naţională de karate-do WKF a fost fondată în 2009.
Forul este recunoscut de Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv şi este membru al Federaţiei Internaţionale de specialitate.