EURO 2016. Portugalia este prima finalistă în cadrul competiţiei europene

07 июля 2016

Portugalia este prima finalistă la EURO-2016! în prima semifinală, disputată la Lyon, lusitanii au învins cu 2-0 reprezentativa Țării Galilor. Prima repriză s-a terminat fără goluri.
Elevii lui Fernando Santos au ieșit mult mai motivați de la cabine și au decis soarta meciului în doar 3 minute, reușind să marcheze două goluri, autori Cristiano Ronaldo și Nani.
Golul înscris în poarta galezilor a fost al 9-lea marcat de Cristiano Ronaldo la turneele finale de Campionat European de fotbal.
Portughezul l-a egalat pe francezul Michel Platini, iar acum cei doi împart prima poziție în clasamentul golgheterilor all-time.
În finala EURO-2016 Portugalia va întâlni învingătoarea partideii dintre campioana mondială Germania și gazda turneului, Franța.