Meci cu scântei în Cupa Ligii din România! Bud l-a scuipat pe fostul său coleg Romeo

08 сентября 2016
Atacantul lui CFR Cluj, Cristi Bud, l-a scuipat pe fostul său coleg de la Milsami Orhei, Romeo Surdu. În prelungirile partidei jucătorul lui ASA Târgu Mureş l-a împins pe Bud, care a replicat într-un mod urât. Arbitrul nu a văzut episodul şi nu a sancţionat pe nimeni.
Conform Regulamentului Disciplinar, pentru scuiparea adversarului fotbaliştii riscă o suspendare de 6 până la 12 partide.
Cei doi se află într-un conflict deschis de mai mult de o jumătate de an, încă de pe când au evoluat împreună la Milsami Orhei.
La plecarea de la formaţia orheiană, Bud a declarat că Surdu ar fi dezbinat vestiarul şi că din cauza lui câţiva fotbalişti chiar ar fi părăsit clubul. De partea cealaltă, Surdu a promis să-l dea în judecată.
Timpul regulamentar şi cele două reprize de prelungiri ale partidei dintre CFR Cluj şi ASA Târgu Mureş s-au terminat la egalitate, 1-1.
Au urmat loviturile de departajare de la 11 metri, serie în care gruparea din Târgu Mureş s-a impus cu 5-4 şi s-a calificat în semifinale.