Sheriff, eliminată din Europa

08 декабря 2017

Calificarea în primăvara europeană rămâne un vis pentru echipele moldovenești. Deși a adunat 9 puncte, Sheriff nu a putut trece de faza grupelor.  Sheriff Tiraspol nu a reușit să se califice în premieră în șaisprezecimile Ligii Europa. Echipa antrenată de Roberto Bordin a cedat pe terenul formației Copenhaga, cu 0-2. Danezii au marcat ambele goluri în repriza secundă. Soteriou a deschis scorul în minutul 56, iar Luftner a majorat diferența trei minute mai târziu. În minutul 69, decarul tiraspolenilor Jairo a fost eliminat. Sheriff putea să revină în joc în minutul 78, dar Badibanga a ratat un penalty. Sheriff a terminat pe locul 3, cu 9 puncte, la fel ca Copenhaga, care a acces mai departe grație victoriei din meciurile directe. Lokomotiv a câștigat grupa, cu 11 puncte după ce în ultimul meci a trecut în deplasare de Zlin cu 2-0. Nici Alexandru Epureanu cu Istanbul Bașahșekir nu a putut accede în play-off.