Mark Cavendish, gata de revanşă după ratarea din Turul Dubaiului

09 февраля 2016

Australianul Mark Cavendish a început cu dreptul evoluţia în Turul Qatarului, câştigând prima etapă. Cavendish s-a impus la sprint după ce i-a învins pe italienii Sascha Modolo şi Andrea Guardini.

Prima rundă s-a desfăşurat pe o distanţă de 176 kilometri, iar Cavendish a încheiat cursa în trei ore, 28 minute şi 46 de secunde.

Turul Qatarului din acest an a ajuns la cea de-a 14-a ediţie şi a adunat la start mai multe nume cunoscute din ciclismul mondial, printre care Andrea Guardini, Alexander Kristoff sau Edvald Boasson-Hagen.

Competiţia va dura cinci zile, iar ultima etapă este programată vineri, având finişul la Doha. Ediţia de anul trecut a fost câştigată de către ciclistul olandez Niki Terpstra.