Sevilla - Getafe 2-0. Echipa lui Contra suferă a doua înfrângere a sezonului

014 сентября 2014

**VIDEO** Sevilla - Getafe 2-0. Echipa lui Contra suferă a doua înfrângere a sezonului

Cosmin Contra rămâne fără vreun punct adus din deplasare, după vizita de pe terenul Sevillei.

Deținătoarea UEL a început convingător noul sezon: echipa lui Unay Emery a obţinut a doua victorie în trei etape în confruntarea cu Getafe.

Guaita a intervenit excelent cu 10 minute înainte de pauză la devierea lui Coke (35), însă apoi tot el a provocat o lovitură de la 11 metri după o ieşire neinspirată.

Bacca a transformat penalty-ul şi a ajuns la două goluri marcate în acest sezon (44). Golul desprinderii a gazdelor a venit târziu, chiar după cea mai mare ocazie a oaspeţilor: Rico a respins şutul lui Hinestroza (86), apoi Sevilla a scăpat pe contraatac.

Figueiras i-a centrat în faţa porţii lui Aleix Vidal, care şi-a trecut şi el în cont al doilea gol al sezonului (87).

Getafe rămâne cu cele trei puncte obţinute în etapa precedentă, acasă cu Almeria.

Echipele:

Sevilla: Rico - Coke (73 Figueiras), Pareja, Carrico, Tremoulinas - Iborra, Krychowiak - Aleix Vidal, D. Suarez (73 Banega), Vitolo - C.Bacca (83 Aspas). Antrenor: U. Emery

Getafe: Guaita - Arroyo, Naldo, Alexis, Escudero - Juan Rodriguez (74 Lacen), Michel - Sammir (57 D. Castro), Sarabia (57 Hinestroza), Lafita - Alvaro Vazquez. Antrenor: C. Contra

Cu 7 puncte din 9 posibile, pentru FC Sevilla urmează partida din Europa League cu Feyenoord.

Ea va fi în direct la Digi sport 3, joi, de la 22.00. Va fi primul meci dintr-o serie de 6, care se vor disputa la interval de trei zile.