Primii sportivi moldoveni au revenit acasă de la Rio. Ce spun despre experiența trăită

015 августа 2016

Primii sportivi moldoveni au revenit acasă de la Jocurile Olimpice. Alexandra Mîrca, care s-a clasat pe locul 17 în proba de tir cu arcul, spune că este mulţumită de evoluţia sa, cu atât mai mult că a reuşit să o elimine în prima rundă pe Aida Roman, campioană mondială în 2014 şi medaliată cu argint la Olimpiada de la Londra.

Acasă a revenit şi judocanul Valeriu Duminică. Sportivul s-a clasat pe locul nouă în categoria de 81 de kilograme. El spune că a rămas mulţumit de evoluţia sa, însă nu şi de arbitraj.
Duminică crede că a fost dezavantajat de arbitri în lupta din optimile de finală cu italianul Matteo Marconcini.

După ce şi-au încheiat evoluţia la Olimpiadă, sportivii au avut timp să viziteze atracţiile turistice din Rio de Janeiro.

Valeriu Duminică şi Alexandra Mîrca au participat pentru prima dată în carieră la Olimpiadă.