Campioana Angliei, Leicester City, nu se regăseşte în acest sezon în Premier League

016 октября 2016

Campioana Angliei, Leicester City, nu se regăseşte în acest sezon în Premier League. Formaţia pregătită de Claudio Ranieri a suferit a patra înfrângere în campionat. De această dată, Leicester a fost umilită de Chelsea Londra cu scorul de 3-0.
"Aristocraţii" au deschis scorul după numai şapte minute, prin atacantul spaniol Diego Costa. Acesta a fructificat o pasa excelentă a sârbului Nemanja Matic. Formaţia antrenată de Antonio Conte şi-a dublat avantajul în minutul 33 prin golul marcat de Eden Hazard.
Mijlocaşul Victor Moses a stabilit rezultatul final, 3-0, cu nouă minute înainte de finalul partidei.
Cu 4 înfrângeri în 8 etape Leicester City este la moment abia pe locul 13. Mai mult, "vulpile" nu au mai obţinut o victorie în campionat de o lună de zile.
De partea cealaltă, cu 16 puncte la activ, Chelsea a urcat pe locul cinci în Premier League.