Halep, calificare în sferturi

022 января 2018

Simona Halep îşi egalează cel mai bun rezultat al carierei la Australian Open. Calificare fără emoţii în sferturile de finală.  Românca a petrecut doar o oră şi 20 de minute pe teren în meciul cu Naomi Osaka, pe care a învins-o clar, scor 6-3, 6-2. Japoneza i-a pus probleme Simonei doar în startul întâlnirii, apoi a asistat neputincioasă la demonstraţia de forţă a adversarei sale. Echilibrul primului set, şi al meciului, s-a rupt la 3-3. După ce anterior a anulat cinci mingi de break ale adversarei, Halep a câştigat contra serviciului şi nu a mai pierdut vreun game până la finalul setului. Simona a încheiat meciul cu un retur splendid şi s-a impus lejer pentru al zecelea sfert de finală al carierei la un turneu de Grand Slam.