Pilotul Nico Rosberg și-a prelungit contractul cu Mercedes

022 июля 2016
Pilotul german de Formula 1, Nico Rosberg și-a prelungit contractul cu Mercedes. Astfel, Rosberg va fi pilotul acestei echipe până la finalul anului 2018, la fel ca și britanicul Lewis Hamilton.
"Da! Este un moment special să semnez pe această bucată de hârtie. Aştept cu nerăbdare să văd ce va fi în viitor", a menţionat Rosberg.
Nico Rosberg reprezintă echipa Mercedes din 2010. Până atunci, el a evoluat patru ani pentru Williams. De-a lungul carierei a câştigat 19 curse în Formula 1, însă nu a reuşit să câştige niciodată titlul de campion. Anul trecut, Rosberg a fost aproape, devenind vicecampion mondial.
În prezent, Nico Rosberg este liderul clasamentul general al competiției. El a câştigat în acest sezon cinci victorii.
În acest week-end germanul va concura în Marele Premiul al Germaniei, a 11-a etapă a Mondialului de Formula 1.