ÎMBUCURĂTOR! Alexandru Gaţcan va juca în grupele Ligii Campionilor

025 августа 2016
Componentul naţionalei de fotbal a Republicii Moldova, Alexandru Gaţcan, va juca în grupele Ligii Campionilor!
Echipa acestuia, FC Rostov, a eliminat din competiţie formaţia olandeză Ajax Amsterdam, învingând-o în retur cu 4-1 după ce în prima manşă fusese consemnată remiza 1-1.
Prima repriză a partidei de la Rostov pe Don a fost una echilibrată, dar gazdele au reuşit să intre în avantaj la cabine graţie golului marcat de iranianul Sardar Azmoun în minutul 34.
După pauză amfitrionii s-au dezlănţuit şi au înscris de încă de 3 ori. Alexandr Erohin, fost jucător al lui Sheriff Tiraspol, Christian Noboa şi Dmitri Poloz şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.
Ajax a reuşit doar golul de onoare prin Davy Klaasen, care a transformat un penalty cu 6 minute până la finalul partidei. Căpitan în echipa gazdelor, Alexandru Gaţcan a jucat tot meciul şi a făcut-o bine.
Eliminată din Liga Campionilor, echipa olandeză va continuă evoluţia în cupele europene inter-cluburi în grupele Ligii Europei.