026 апреля 2015

**VIDEO** Anderlecht - Kortrijk   5-1. Tielemans a marcat golul etapei în Belgia! Lupta pentru titlu rămâne foarte echilibrată

Anderlecht a făcut uitat eșecul din derby-ul cu FC Bruges și s-a revanșat în fața propriilor suporteri cu un 5-1 în meciul cu Kortrijk, în play-off-ul pentru titlu din Belgia.

Veteranul Olivier Deschacht a deschis scorul pe Constant Vanden Stock după 17 minute de joc, cu o lovitură de cap. Șapte minute mai târziu, fundașul de 34 de ani a repetat faza – cap și gol pentru 2-0 ('24). Kortrijk a redus din diferență la prima sa ocazie clară: Proto a ieșit greșit, iar Deschacht nu a putut face nimic la șutul lui Chevalier ('34).

Gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri mulțumită lui Youri Tielemans – mijlocașul de 17 ani a marcat cu un șut superb, din afara careului ('42). Anderlecht a continuat spectacolul și în repriza secundă. Tânărul sârb Mitrovic a înscris din pasa lui Najar și a ajuns la 17 goluri în acest sezon ('51).

Hondurianul Najar și-a trecut în cont și un gol, după o minge respinsă greșit de defensiva oaspeților ('62). S-a terminat 5-1 pentru Anderlecht și echipa lui Besnik Hasi se apropie la două puncte de liderul Bruges, care are un meci mai puțin disputat.

Anderlecht (4-2-3-1): Proto - Vanden Borre (I. Conte), Mbemba, Deschacht, N'Sakala - Defour (78 Dendoncker), Tielemans - Najar, Praet, Acheampong - Mitrovic (83 Kabasele). Antrenor: B. Hasi

Kortrijk (4-2-3-1): Henkinet - Capon, Chanot, Tomasevic, Ulens (68 Mulemo) - De Mets, Pavlovic (46 Klaasen) - Marusic, Santini, Matton - Chevalier (53 Van Eenoo). Antrenor: Y. Vanderhaeghe