Meci România-Congo. Capacităţile s-au dovedit similare

026 мая 2016
Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul amical disputat la Como, în Italia, cu selecţionata Republicii Democrate Congo.
”Tricolorii” au disputat primul meci de verificare în vederea pregătirii către turneul final al Campionatului European din Franța. România a ajuns la o serie impresionantă de 15 partide fără înfrângere, întinse pe durata a doi ani.
În partida de la Como România a deschis scorul în minutul 27 prin Nicolae Stanciu, care a profitat de o neînţelegere între portarul şi unul dintre fundaşii congolezilor.
Congo a reuşit egalarea în minutul 87, când a înscris Jeremy Bokila, fost jucător la Petrolul Ploiești. Acesta a fost primul gol încasat de naționala României în 2016.
Discipolii lui Anghel Iordănescu vor juca duminica cel de-al doilea şi ultimul meci amical în cantonamentul din Italia, urmând să întâlnească echipa națională a Ucrainei.