A marcat  de 4 ori în 15 minute în La Liga și a bătut un record vechi de 72 de ani! Rayo - Levante 4-2

028 февраля 2015

**VIDEO** A marcat de 4 ori în 15 minute în La Liga și a bătut un record vechi de 72 de ani! Rayo - Levante 4-2

Alberto Bueno (26 de ani) a intrat în istoria lui Rayo Vallecano și a fotbalului spaniol. Atacantul format la Real Madrid a înscris de 4 ori în prima repriză a meciului de sâmbătă, cu Levante, și a adus victoria echipei sale, cu 4-2.

Vârful iberic a prins 3 meciuri pentru echipa mare de pe Bernabeu, în sezonul 2008–2009, însă nu a avut loc în lotul plin de vedete al trupei blanco.

Au urmat treceri la Valladolid și Derby County, însă se pare că și-a găsit cea mai bună formă la Rayo Vallecano.

El a îndepărtat-o echipa din Vallecas de zona retrogradării prin golurile înscrise în minutele 23, 32, 33 și 38. Acesta a avut 4 șuturi pe poartă și a marcat de fiecare dată, apoi a fost schimbat inexplicabil în minutul 65.

În urma performanței de sâmbătă, Alberto Bueno a devenit primul jucător din istoria lui Rayo care izbutește un poker în La Liga pentru formația alb-roșie. De asemenea, niciun alt fotbalist din Vallecas nu marcase de 4 ori, indiferent de liga în care a activat trupa, de la Toni Grande din 12 noiembrie 1967!

Prin golurile marcate în minutele 32, 33 și 38, Bueno a stabilit cel mai rapid hattrick din La Liga din 2006 încoace, de la David Villa.

Mai mult, în La Liga, niciun jucător din Spania nu reușise să înscrie de 4 ori în 15 minute de mai bine de 70 de ani! O făcea Campanal în 1942!

12 goluri a înscris Bueno în acest sezon, mai multe decât nume mari precum Bale (10) sau Suarez (5)